Tragiczny wrzesień

Tragiczny wrzesień

Z okazji 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie klasy IIIb zaprezentowali społeczności naszego gimnazjum montaż słowno – muzyczny poświęcony tragicznym wydarzeniom z września 1939 roku. Przypomnieli o agresji niemieckiej i sowieckiej, początkowym osamotnieniu Polski w walkach z okupantami, powstaniu warszawskim, łapankach, wywózkach na Sybir i do Auschwitz oraz o dramatach milionów polskich i żydowskich rodzin, które w wojennej zawierusze straciły swoich najbliższych.

Młodzież nie zapomniała też o mieszkańcach Uszwi, którzy zginęli z rąk niemieckich żołnierzy. Wśród nich była rodzina Żydowska ukrywająca się w lesie grabalińskim oraz Wojciech Kotfis, który pomoc tym ludziom przypłacił życiem. Aby uczcić Ich pamięć na pomniku w Grabalinach uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Niech pamięć o Nich trwa!