„Otwarty umysł,otwarty świat”

Od 1 lutego 2011r. do 31 grudnia 2011r. w Publicznym Gimnazjum w Uszwi realizowaliśmy zadania zawarte w projekcie współfinansowanym ze środków europejskich pod nazwą „Otwarty umysł, otwarty świat”.

Istota projektu zasadzała się na wyrównywaniu szans edukacyjnych młodzieży wiejskiej oraz równości płci. W związku z tym zaplanowaliśmy szereg zajęć wyrównawczych (z matematyki, fizyki, chemii, geografii, biologii, języka angielskiego i niemieckiego), kompensacyjnych (opieka pedagoga nad uczniami mającymi problamy w nauce), profilaktycznych (warsztaty kształtujące postawy asertywne) oraz z zakresu doradztwa zawodowego (szkolne koło przedsiębiorców). Rozwijaliśmy zainteresowania naszych uczniów poprzez udział w zajęciach koła teatralnego.

Zaplanowaliśmy też ciekawe wyjazdy. W kwietniu uczniowie naszego gimnazjum byli w filharmonii w Krakowie, gdzie uczestniczyli w koncercie kameralnym. Muzycy zaprezentowali utwory klasyczne oraz dzieła współczesnych amerykańskich kompozytorów.

W październiku uczniowie wzięli udział w spektaklu Teatru Ludowego w Krakowie pt. „Błysk rekina”. Był to musical adresowany do młodzieży. Główne zagadnienia przedstawienia to: dyskryminacja, szacunek do samego siebie, zaufanie, tworzenie własnego wizerunku i trudne relacje rodzinne. Opowieści towarzyszyła muzyka rockowa i brawurowe popisy taneczne.

Jednak największą atrakcją był 7-dniowy obóz językowy nad morzem. Większość uczniów pierwszy raz była nad morzem! Młodzież intensywnie wykorzystała czas spędzony w Trójmieście. Dużo zwiedzaliśmy: zobaczyliśmy Starówkę Gdańska, Westerplatte, zamek w Malborku, akwarium morskie w Gdyni, Sopot, ZOO i Katedrę w Oliwie, płynęliśmy statkiem po morzu i porcie gdyńskim. Uczniowie uczestniczyli też w zajęciach językowych z j. angielskiego i j. niemieckiego. Każdą wolną chwilę młodzież wykorzystała na plażowanie i spacery brzegiem morza.

Dzięki realizacji projektu wzbogaciło się zaplecze naszej szkoły. Zakupiliśmy mikroskop, kserokopiarkę i tablicę interaktywną, dzięki którym zajęcia lekcyjne są bardziej atrakcyjne.

O realizacji projektu informowaliśmy nie tylko rodziców, ale również społeczność lokalną.

W niedzielę 25 września w Uszwi odbył się festyn dla środowiska lokalnego, w czasie którego młodzież zaprezentowała, co zyskała dzięki przystąpieniu do projektu EFS „Otwarty umysł,otwarty świat”. W trakcie imprezy uczniowie w kilku scenkach pokazali swoje aktorskie talenty, śpiewali po angielsku i niemiecku oraz popisywali się wiedzą zdobytą na zajęciach przyrodniczych. Przeprowadzone zostały też konkursy o tematyce przyrodniczej, europejskiej i sportowej.

Mamy nadzieję, że realizacja wszystkich zadań projektu przyczyniła się do podniesienia poziomu wiedzy i umiejętności uczniów oraz wdrożyła ich do odbioru dzieł kultury.

Jesteś tutaj: Strona Główna Archiwum EFS 2010/2012 „Otwarty umysł,otwarty świat”