×

Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla's /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Wycieczka do Gniezna

Wycieczka klas II do Gniezna i okolic

 

    W ramach realizacji projektu Europejskiego Funduszu Społecznego "Małymi krokami w wielki świat" 26 czerwca wyruszyliśmy na trzydniową wycieczkę do miejsc związanych z początkiem polskiej państwowości.

 W pierwszym dniu dotarliśmy do Lednicy, która przywitała nas strugami deszczu. W takiej niesprzyjającej aurze rozpoczęliśmy zwiedzanie Muzeum Pierwszych Piastów. Najpierw odwiedziliśmy Wielkopolski Park Etnograficzny, który prezentuje kilkadziesiąt zróżnicowanych chronologicznie (od XVII do XX wieku) obiektów budownictwa wiejskiego: chłopskiego, dworskiego, sakralnego i folwarcznego, przeniesionych z różnych stron Wielkopolski. W większości z nich eksponowane są wystroje dawnych wnętrz i obejść.

Następnie promem udaliśmy się na wyspę Jeziora Lednica zwaną Ostrowem Lednickim.

Na wyspie - w dawnym centrum plemienia Polan znajdują się pozostałości grodu: wczesnośredniowiecznej architektury kamiennej - pałacowej i sakralnej - z okresu Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Odkryte przez archeologów dwa baseny interpretowane są jako urządzenia do chrztu. W związku z tym Ostrów jest traktowany jako miejsce chrztu Mieszka I.
 
Bardzo ciekawa była ekspozycja wyrobów ozdób i narzędzi wykonanych technikami sprzed stuleci prezentowana przez ich twórcę.
 
Drugim punktem programu w tym dniu było Gniezno. Tam podziwialiśmy eksponaty w Muzeum Początków Państwa Polskiego zaprezentowane w formie wystawy multimedialnej. Jej zadaniem było ukazanie dziejów kultury w Wielkopolsce od połowy X wieku do początków XVI stulecia. Szczególnym zainteresowaniem naszej grupy wycieczkowej cieszyły się średniowieczne księgi przepisywane ręcznie przez zakonników. Niestety ze względu na burzę nie mogliśmy zobaczyć Starego Miasta. Udało się natomiast zwiedzić gotycką Katedrę Gnieźnieńską pw. NMP i św. Wojciecha, miejsce koronacji pierwszych królów Polski. Zobaczyliśmy srebrną trumnę z relikwiami św. Wojciecha oraz wykonane z brązu Drzwi Gnieźnieńskie - dzieło sztuki romańskiej z XII wieku, ilustrujące żywot św. Wojciecha.

Jeszcze zdjęcie pod pomnikiem Bolesława Chrobrego wśród szalejącej wichury i pożegnaliśmy pierwszą stolicę Polski.

Następnie udaliśmy się do Lichenia, gdzie mieliśmy zakwaterowanie w Pensjonacie "Przystań". Drugi dzień wycieczki został przeznaczony na pobyt w licheńskim Sanktuarium. Najpierw pojechaliśmy do Lasku Grąblińskiego. Tam w 1850 r. pasterzowi Mikołajowi Sikatce objawiła się Matka Boża Bolesna Królowa Polski. Szliśmy szlakiem drogi krzyżowej i nawiedzaliśmy kaplice.

Następnie wspinaliśmy się na wieżę widokową przy Bazylice, mającą 31 pięter. Widok był imponujący.

Po atrakcjach wspinaczkowych na dużych wysokościach czekała nas wyprawa na Golgotę- wysoką na 25 m. kamienną górę, w której podziwialiśmy piękne groty, między innymi Grotę Wniebowzięcia Matki Bożej.
 
Niektórzy przeszli fragment drogi krzyżowej schodami pokutnymi, czyli na kolanach...


Po południu przyszedł czas na zwiedzanie monumentalnej Bazyliki Matki Bożej Licheńskiej. Uczestniczyliśmy także w Mszy św. i spacerowaliśmy po pięknych alejkach otaczających świątynię.

Na koniec zwiedziliśmy kościół św. Doroty, w którym do niedawna znajdował się Cudowny Obraz i napiliśmy się wody ze źródełka. W ostatnim dniu naszej wyprawy dotarliśmy do Kruszwicy. Prawie w komplecie wyszliśmy na 32-metrową Mysią Wieżę, gdzie według legendy myszy zjadły okrutnego króla Popiela. Z jej szczytu można było zobaczyć piękną panoramę Kruszwicy oraz urokliwe jezioro Gopło.

Następnie zwiedziliśmy kolegiatę kruszwicką, która jest jednym z nielicznych zachowanych w całości przykładów romańskiego budownictwa sakralnego.

Ostatnim punktem programu wycieczki był Biskupin. Zwiedziliśmy rekonstrukcję osady z przełomu epoki brązu i żelaza (750 - 600 p.n.e.) Niektórzy prawie się w niej zadomowili.
 
I przyszedł czas na powrót do domu.

{gallery}2007_2008/efs/gniezno{/gallery}
Jesteś tutaj: Strona Główna Archiwum EFS Wycieczka do Gniezna