×

Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla's /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Sole sodowe i potasowe

Materiały Sesji Plakatowej dla Nauczycieli Chemii i Przyrody Kraków, 13 kwietnia 2007 r.

SOLE SODOWE I POTASOWE WYŻSZYCH KWASÓW KARBOKSYLOWYCH
Piotr Rzepa
Publiczne Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Uszwi   

Sole sodowe i potasowe wyższych kwasów karboksylowych znane są każdemu pod ogólną nazwą mydła. Podstawa programowa lokuje te zagadnienia na etapie III klasy gimnazjum przy okazji omawiania pochodnych węglowodorów zawierających grupę -COOH. Na plakacie przedstawiono scenariusz lekcji, której tematem są: "Mydła - sole wyższych kwasów karboksylowych". Treść plakatu zawiera podstawowe równania reakcji otrzymywania takich soli jak: stearynian potasu czy palmitynian sodu. Uczniowie bardzo często mają trudności z określeniem i wskazaniem reszty kwasowej w kwasach karboksylowych. Dlatego, szczególną uwagę zwrócono na podobieństwa i różnice między wzorami i nomenklatura kwasów mineralnych i organicznych (przypomnienie wiadomości z klasy II). Ponieważ omawiana na lekcji grupa związków chemicznych ma szerokie zastosowanie w życiu codziennym, dlatego szczególną uwagę poświęcono właściwościom różnych soli oraz ich zachowaniu w obecności cząsteczek wody.

{gallery}prace_nauczycieli/praca{/gallery}
Jesteś tutaj: Strona Główna Prace nauczycieli Sole sodowe i potasowe